Sardynia

Druga pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, malownicza Sardynia, pełna zabytkowych miast, ekskluzywnych kurortów i tajemniczych nuragów to idealny kierunek na urlop zarówno dla miłośników słońca i ciągnących się kilometrami piaszczystych plaż, jak i turystów z duszą podróżnika. 

Wczasy na Sardynii – kiedy jechać? Co warto zobaczyć na miejscu?

Średnie roczne temperatury powietrza na Sardynii są dość wysokie i wynoszą od 14 stopni w styczniu do 29 w sierpniu. Najlepszym okresem na podróż dla miłośników zażywania słonecznych kąpieli są miesiące wakacyjne: lipiec i sierpień, zaś osoby preferujące aktywne zwiedzanie powinny pomyśleć o wyjeździe późną jesienią, gdy temperatury powietrza są nieco niższe. Na wyspie panuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego.

Jedną z największych atrakcji bajkowej Sardynii są mistyczne tajemnicze nuragi, czyli megalityczne warowne wieże obserwacyjne w kształcie ściętego stożka, które powstały w połowie II tys. p.n.e. Na wyspie zlokalizowanych jest ok. 7 tys. tego typu budowli. Najstarszy i zarazem najlepiej zachowany kompleks nuragów Su Nuraxi Di Barumini został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas pobytu na wyspie warto również wybrać się do kolorowego miasteczka Castelsardo, położonego na wzgórzu, z którego można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Asinaira. Wizytówką miasta jest średniowieczny Zamek Doirów oraz skała, która swoim kształtem przypomina słonia: Roccia dell’Elefante. Osoby pragnące zapoznać się z historią wyspy nie mogą zapomnieć o wizycie w Cagliari, stolicy Sardynii. Największe atrakcje miasta zlokalizowane są w obrębie Starego Miasta – Castello. Podziwiać tu można pochodzącą z XIII w. katedrę Santa Maria oraz dwie wieże: Torre San Pancrazio oraz Torre dell’Elefante. Dużą popularnością cieszy się także Muzeum Archeologiczne ze znaleziskami z czasów cywilizacji nourskiej.

Miłośnicy relaksu na bajkowych plażach jak w raju poczują się na malowniczym Costa Smeralda, czyli Szmaragdowym Wybrzeżu, które przyciąga przepiękną intensywną barwą morza, niezwykłymi formacjami skalnymi, zacisznymi zatoczkami i egzotyczną roślinnością. Do najpiękniejszych plaż na Costa Smeralda zalicza się m.in.: Romazzino, Rena Bianca oraz Liscia Ruja. Osoby pragnące poczuć smak luksusu powinny natomiast wybrać się do słynnego kurortu Porto Cervo, stanowiącego ulubioną destynację celebrytów z całego świata. Wizytówkę miasta stanowią: ogromna przystań jachtowa, rajskie plaże oraz ekskluzywne restauracje i kluby.

Sardynia – niezapomniane wczasy we Włoszech

Bajkowe plaże, malownicza linia brzegowa, luksusowe kurorty oraz pełne tajemnic miasta sprawią, iż urlop na włoskiej Sardynii dostarczy wielu wrażeń poszukiwaczom przygód i spragnionym wypoczynku turystom. Wczasy na wyspie na długo zapadną w pamięć.

comments powered by Disqus