Madera

Na Oceanie Atlantyckim, 1000 km od Lizbony znajduje się niezwykłe miejsce, kraina wiecznej wiosny – Madera. Utrzymuje się tu łagodny klimat, a niesamowitą atrakcją jest Wiosenny Festiwal Kwiatów w Funchal, który odbywa się w drugim tygodniu kwietnia. Plaże są tu ciemne i kamieniste, choć w Calheta można znaleźć piaszczystą, sztucznie przygotowaną. Na miłośników trekkingów zaś czeka 1400 kilometrów tras, zarówno prostych i krótkich, jak i trudnych i długich, także każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Madera zachwyca barwnością kwiatów, wzgórzami, które są gęsto porośnięte, a także pięknymi wodospadami i urwiskami. Wyspa ta nazywana jest „wiecznie zielonym ogrodem Europy”, bowiem roślinność jest tu niezwykle bogata i zadziwiająca.

Ciekawie położone jest międzynarodowy port lotniczy znajdujący się na wyspie dwa kilometry od Santa Cruz. Z jednej strony bowiem otoczony jest oceanem, a z drugiej pasmem wysokich gór. To drugie najniebezpieczniejsze lotnisko w Europie, tylko dla najlepszych pilotów.

Najwyższym szczytem Madery jest Pico Ruivo z wysokością 1862 m n.p.m. Zachwycają długie trasy spacerowe, doskonałe tereny do wspinaczki oraz wiecznie zielone lasy.

Niedaleko stolicy wyspy Funchal znajduje się punkt widokowy Cabo Girao ulokowany w Camara de Lobos. Wznosi się on na wysokość 580 m n.p.m. i pozwala na niesamowite wrażenia wizualne.

Na wyspie można podziwiać także jedyny w swoim rodzaju las wawrzynowy, który liczy sobie kilka milionów lat oraz największy na świecie las Laurissilva zajmujący ok 15 tysięcy hektarów. Pachnie on niezwykle pięknie, a drzewa są tu wiecznie zielone. Rzadko spotykane gatunki zwierząt i roślin sprawiły iż jest to miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

madera-Punta-de-Sao-Lourenco

Będąc na Maderze warto zobaczyć fortece Sao Lourenco z XVI wieku, Pałacowe Ogrody Monte, Dolinę Zakonnic, czy Cypel Ponta do Pargo. A to tylko nieliczne z wielu atrakcji tej wyspy. Szczepienia nie są wymagane, a żeby się tu dostać wystarczy dowód osobisty. Walutą obowiązującą jest euro, a choć mieszkańcy posługują się językiem portugalskim, można dogadać się znając podstawy angielskiego.

comments powered by Disqus