Korcula

Korcula to niesamowita wyspa położona w Dalmacji Południowej na Półwyspie Pelješac. Zachwyca jej zróżnicowana linia brzegowa, malownicze zatoczki i rozlewiska. Od południa bardziej skalista, od północy natomiast bardziej niska i płaska, co pozwala na łatwiejsze jej zwiedzanie. Typową roślinnością dla tego regionu jest makia, a dodatkowo wyspa pokryta jest w 60 procentach lasami. Można tu podziwiać drzewa laurowe, cyprysy, wawrzyny czy drzewa oliwne.

Będąc na Korculi warto zobaczyć Stare Miasto posiadające mury obronne z basztami, a także port o wyjątkowym kształcie – przypominający szkielet ryby, gdy obserwowany jest z góry. Każda z uliczek kończy się schodami, a ze wszystkich stron miasto otoczone jest murami obronnymi. Poza tym Stare Miasto posiada w sobie wiele ciekawych miejsc.

korcula2

Zachwycą okrągłe baszty Balbi oraz Barbarigo, a także Brama Lądowa. Warto zajrzeć również do Kościoła św. Marka, który znajduje się na Placu Katedralnym. Powstał on na ruinach pochodzących z XIII wieku. W kaplicy św. Rocha, którą dobudowano w 1525 roku znajdują się obrazy mistrzów malarstwa chorwackiego. Katedrę wybudowano z ciosanego kamienia w stylu gotycko-renesansowym.

Piękny jest także Pałac Arneri powstały w stylu gotyckim z renesansowym ogrodem oraz Pałac Gabrielis, który znajduje się tuż obok. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Miejskie z ekspozycją dotyczącą produkcji statków oraz wydobycia kamienia.

Ciekawym zabytkiem jest Ratusz z arkadami pochodzący z 1525 roku oraz Kolumna usytuowana tuż przed nim z 1569 roku. Warto zwiedzić również Kościół św. Piotra, Pałac Biskupi oraz Dom Marko Polo, a to tylko niektóre z tutejszych atrakcji.

Na Korculę warto wybrać się pod koniec lipca, bowiem wtedy ma miejsce festiwal z rytualnym tańcem rycerskim Moreška. Ma on upamiętniać zwycięstwo chrześcijan nad Turkami. Ciekawym wydarzeniem jest także Międzynarodowy Festiwal Marko Polo, którego głównymi atrakcjami są wykonywanie folklorystycznych pieśni oraz degustacja wina.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, walutą obowiązującą natomiast jest kuna chorwacka.

comments powered by Disqus